آموزش ارگ و کیبورد

کلاس ارگ نوازی و کیبوردنوازی مجازی

جلسه چهارم: تئوری موسیقی (2)

خطوط حامل

 

همانطور که همه ی زبان ها خطی برای نوشتار دارند موسیقی هم برای نواشتار خطی مخصوص خود دارد . در خط نوشتار موسیقی به جای حروف از نت ها و به جای خط از خطوطی به نام حامل استفاده می شود . (که با آنها آشنا خواهیم شد )
همان طور گه گفته شد نت ها بر روی حامل قرار میگیرند در واقع خطوطی را که نت های موسیقی بر روی آن قرار می گیرند را حامل می گویند . برای نمایش ارتفاع ( زیر و بمی ) نت ها از پنج خط افقی موازی به نام (( حامل )) استفاده می شود :( خط های حامل را از پایین به بالا می شمارند )

Image and video hosting by TinyPic

نت ها روی این خطوط جا می گیرند برخی بین خطوط و برخی روی خطوط

Image and video hosting by TinyPic

هر چقدر موقعیت نتی روی حامل بالا تر باشد صدای آن زیر تر می باشد . نت ها روی حامل به ترتیب از بم به زیر قرار می گیرند مثلا" اگر در شکل بالا نت اول از سمت چپ را ( ر ) بنامیم نت دوم و نت بعد از آن بر طبق ترتیبی که خوانده ایم می بایست نت ( می ) باشد و همینطور بعد از می باید نت سوم ( فا ) باشد . و به همین ترتیب بقیه ی نت ها شناسایی می شوند .
حال شاید این سوال پیش بیاید که نت مبدا" را از کجا تشخیص بدهیم ؟ یعنی نام اولین نت را از کجا بدانیم که بعد به نسبت آن بقیه ی نت ها را پیدا کنیم ؟

در جواب می توان گفت که در ادامه با ابزار جدیدی آشنا می شویم به نام ( کلید ) که به ما کمک می کند به جواب سوال بالا برسیم.

 

کلید سل و جای نت ها

Image and video hosting by TinyPic

کلید سل نشانه ای است که در سمت چپ حامل قرار می گیرد و به کمک آن می توانیم جایگاه نت ها را روی حامل پیدا کنیم . در واقع کلید سل جای یک نت را به ما نشان می دهد و به کمک آن می توانیم جای بقیه ی نت هارا پیدا کنیم .
حتما از اسم کلید پی برده اید که این کلید جای کدام نت را به ما نشان می دهد . بله کلید سل جای نت سل را به ما نشان می دهد و ما بقیه ی نت هارا نسبت به آن پیدا می کنیم:

 

Image and video hosting by TinyPic

همان طور که می بینید کلید سل نتی را که روی خط دوم است را به نام نت سل معرفی می کند و ما می توانیم بقیه ی نت ها را نسبت به آن به دست بیاریم. شاید این سوال پیش بیاید که وقتی ما می دانیم نت روی خط دوم نت سل است دیگر چه احتیاجی به این کلید وجود دارد ؟

در جواب باید گفت که اگر در موسیقی ما فقط همین یک کلید را داشتیم حرف شما کاملا" صحیح بود . اما ما کلید های متفاوتی در موسیقی داریم و در هر کدام جای نت ها با هم متفاوت است به همین دلیل برای تشخیص اسم نت های روی حامل ضروری است که اول خط از کلید استفاده کنیم . کلید سل رایج ترین کلیدی است که از آن استفاده می شود


اکنون لازم است که جای نت ها را روی حامل کلید سل حفظ کنیم . بهترین روش برای این کار این است که یک دفتر نت تهیه کنید و به صورت نا مرتب نت ها را روی خط ها بگذارید البته ابتدا باید کلید سل را اول خط ها بگذارید . پس از چند خط سعی کنید جای نت ها را به همان روش ترتیبی نسبت به نت سل که قبلا" با آن آشنا شدید پیدا کنید . ابتدا این کار خیلی کند پیش می رود و باید تک تک نت ها را بشما رید اما کم کم سرعت شما زیاد شده و دیگر بدون آن که تک تک نت ها را بشمارید جای آن ها را حفظ می شوید و هر چقدر بیشتر تمرین کنید سرعت شما در تشخیص نت ها بیشتر می شود . این کار برای بهتر درک کردن ادامه تئوری موسیقی بسیار لازم است . و هیچ وقت این تمرین را کنار نگذارید برای این تمرین می توانید از هر کتاب نتی استفاده کنید و سعی کنید نت های روی آن را بخوانید . و هر چه سرعتتان بیشتر شود بهتر است . در ضمن این تمرین ها برای نوازندگی شما هم مفید خواهد بود.

برای نمونه من نت های زیر نوشتم و سعی کردم نسبت به نت سل که روی خط دوم است آن ها را تشخیص بدهم و زیر آن ها نام فارسی آن ها را بنویسم شما هم همین کار را بکنید:

Image and video hosting by TinyPic

تمرین های بالا را سعی کنید بخشی از برنامه زندگی خود بکنید حتی برای دقایقی در روزی (این تمرین ها را حرفه ای ها هم انجام می دهند

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور 1387ساعت   توسط مصطفی  | 

جلسه سوم:شماره گذاری انگشت ها

به دلیل اینکه خواندن و فرآگیری تئوری موسیقی اگرچه بسیار بسیار مهم می باشند برای نو آموزان چندان خوشایند نیست ما سعی می کنیم پس از درس هایی که به تئوری موسیقی می پردازند درس های عملی  داشته باشیم تا خستگی درس های تئوری از ذهن هنر جویان عزیز زدوده شود حال که نمی توانیم از روی نت بنوازیم یک تمرین برای آماده کردن انگشتان شما معرفی می کنیم :

شماره گذاری انگشتان در پیانو نوازی به شکلی است که به شما در عکس نشان داده شده است.تمرین مشتمل است بر نواختن نت های انگشتان شماره 1تا 5 .به این ترتیب که انگشتانتان رابر روی کیبورد یا پیانو خود قرار داده از هر مکانی که دوست دارید انگشتانتان را به ترتیب 1تا5 حرکت دهید و نت های مربوطه (فقط شستی های سفید) را بنوازیدو به همین منوال این مسیر را برگردید.

Image and video hosting by TinyPic

اگر شما هم مثل این روبات انگشت شصت یا همان انگشت شماره یک خود را بر روی نت "دو" قرار دهید انگشتان شما به ترتیب روی ر٬می٬فا٬سل قرار خواهند گرفت.البته شما نباید دست خود را اینگونه روی کیبورد قرار دهید بلکه انگشتانتان فقط روی شستی های سفید و هر انگشت یک شستی.

انگار که یک سیب را در دست دارید و دارید با آن به نرمی بازی می کنید.انگشتان را عمود بر روی کلاویه ها فرود بیاورید و از هارمونی خود ساخته ی خود لذت ببرید.

کلمات کلیدی جستجو:انگشت گذاری پیانو ٬ارگ٬آموزش نواختن ارگ ٬کیبورد

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور 1387ساعت   توسط مصطفی  |